Informace o Místní výstavě vín 2019

Zveřejněno: pondělí 11. březen 2019 Napsal Miroslav Dajč

Zahrádkáři a vinaři,
v souvislosti s pořádáním Místní výstavy vín 2019 v Sudoměřicích bych Vás chtěl informovat o důležitých skutečnostech.

Termíny
Rozvoz prázdných láhví se uskuteční 15.3.2019 od 18:00 hod.
Svoz vzorků
vín se uskuteční 25.3.2019 od 17:00 hod.
Degustace vín se uskuteční 31.3.2019 od 09:00 hod. na zahrádkářské budově v Sudoměřicích. Prezence proběhne od 08:30 hod.
Výstava vín se uskuteční 6.4.2019 od 13:00 hod. na zahrádkářské budově v Sudoměřicích.

Soutěžní kategorie
Šampion bílých vín     Šampion růžových vín     Šampion červených vín     Vítězná kolekce vín

Pro zařazení do soutěžní kategorie Vítězná kolekce vín je nutné dodat nejméně čtyři různé vzorky vín. Vítězem v této kategorii se stane ten, kdo bude mít nejvyšší bodový průměr ze čtyř nejlepších vzorků v rámci své kolekce. Jeden vzorek reprezentuje 2 láhve vína.

Prodej medailí
V případě, že víno bude ohodnoceno zlatou medailí nebo se stane šampionem výstavy, může si vinař zakoupit medaile (nálepky na láhve) za cenu 4 Kč/kus. Medaile je možné si objednat buď v pokladně v den výstavy, nebo e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Vstupné zdarma
Vstupné zdarma na Místní výstavu vín 2019 pro jednu osobu získá každý, kdo dodá na výstavu minimálně čtyři různé vzorky vín.


ZO ČZS Sudoměřice
10. března 2019

Zájezd do vinařství Dufek

Zveřejněno: neděle 3. březen 2019 Napsal Miroslav Dajč

V sobotu 2.3.2019 uspořádali zahrádkáři ze Sudoměřic pro své členy zájezd do Vinařství Dufek. Úspěšné rodinné vinařství má své vinice, sklepy i technologie ve Svatobořicích-Mistříně. Zahrádkáři dorazili do vinařství autobusem v sobotu kolem 17 hodiny. Většina účastníků zájezdu byla ve vinařství poprvé a tak netrpělivě očekávali, jaké vlastně pan Dufek to vinařství má.

Na začátku se nám představil pan Dufek starší a sdělil všem, že nás bude provázet po vinařství on sám. Musím na úvod poznamenat, že lepšího průvodce jsme si nemohli přát. Hned nás zavedl do vstupních prostor technologie výroby, kde nám sdělil základní informace o vinařství. Následovala krátká zastávka ve stáčírně a pak už nás zavedl do hlavní výrobní haly, kde byla většina technologie vinařství. Mezi nekonečnými řadami nerezových tanků nám začal vyprávět o vínech, která jejich vinařství produkuje a mezi tím nám dával ochutnat mladá vína z obrovských nerezových nádob. Pan Dufek nám přednášel o mezinárodních soutěžích, na kterých pravidelně jejich vína sbírají ocenění. Popisoval nám historii některých vín a jejich dlouhou cestu, k úspěchům na světových soutěžích.

Pak se všichni přesunuli do další části výrobní technologie, kde zrála vína v dřevěných sudech o objemu 4000 litrů. Krásné nové sudy vyrobené na míru nás uchvátili. V tomto krásném prostředí byla připravena řízená degustace s 12 vzorky vín. Všechna vína, která jsme při řízené degustaci ochutnali, měla ocenění z prestižních soutěží. Pan Dufek opět působivě mluvil o těchto vínech a na závěr nám dal ochutnat jako přídavek i některé ze skvostných vín jeho sklepa.

Poté se všichni účastníci přesunuli do krásného kvelbeného sklepa, kde bylo připraveno bohaté občerstvení. Po dobrém jídle pokračovala volná zábava. U skleničky vína se diskovalo do pozdních večernćih hodin.

Z reakcí zúčastněných bylo poznat, že byli všichni spokojeni. Zájezd se vydařil.

Vinařství Dufek je příkladem toho, že pokud se víno dělá s láskou, může i „malé“ vinařství uspět na světových výstavách a naše vína z Moravy tak výborně prezentovat ve světě.

Bylo to krásné a vína byla výborná. Děkujeme za to.

Pozvánka na košt 2019

Zveřejněno: pondělí 18. únor 2019 Napsal Miroslav Dajč

Školení "Zimní řez révy vinné"

Zveřejněno: úterý 12. únor 2019 Napsal Miroslav Dajč

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Sudoměřice pořádá školení s názvem „Zimní řez révy vinné“. Školení se uskuteční v sobotu 16. února 2019 v 9:30 ve vinohradě pana Petra Kláska ve Starých horách. Školení je pro všechny zájemce zdarma. Srdečně Vás zvou zahrádkáři.

Článek z Obecního zpravodaje 2018 III.

Zveřejněno: pondělí 17. prosinec 2018 Napsal Miroslav Dajč

Máme tady předvánoční čas a nezadržitelně se nám blíží konec roku 2018. Dovolte mi tedy se trochu poohlédnout za některými událostmi v našem spolku.
Zahrádkářský spolek v Sudoměřicích plánuje svou činnost vždy na začátku roku na své výroční schůzi. Ne jinak tomu bylo i v tomto roce. V jarních měsících probíhají ve všech okolních družebních organizacích výstavy vín. V Sudoměřicích letos proběhla Místní výstava vín v květnu. Krásné počasí a také velký počet nasbíraných vzorků vín přilákalo velký počet návštěvníků. Ale naši vinaři se prezentovali nejen na Místní, ale i na Družební výstavě vín, která se uskutečnila tento rok ve Strážnici.
Spolek podporoval i další akce v naší obci. V letních měsících zahrádkáři podpořili svým stanovištěm i Sportovní den pro rodinu, který pořádá Sportovní klub Sudoměřice. Děti plnily na stanovišti úkoly se zahrádkářskou tématikou. Spolek podpořil i Sudoměřické hody, na kterých prezentoval vína místních vinařů. Po oba dva dny byl o stánek s vínem našich vinařů velký zájem. Na koci léta každoročně organizují zahrádkáři hlídání našich vinic a starají se o plašení špačků. Tradiční akce, kterou pořádá náš spolek pro své členy je Svatomartinské koštování mladých vín, které se koná v období kolem Martina v obecním sklepě.

 

Pozváni byli i zástupci družebních organizací a obce Sudoměřice. Po úvodních proslovech letos opět posvětil otec Jacek všechna přinesená mladá vína. Nemohly chybět ani kachní speciality od místní restaurace. Tento rok se zúčastnilo této příjemné akce velký počet našich členů, kteří koštovali svá vína do pozdních večerních hodin. Samozřejmě práce ve spolku bylo mnohem více. Družební organizace si pravidelně vypomáhají účastí degustátorů, zapůjčením vybavení na družebních akcích, atd.
Musím ale vzpomenout i na naše členy, kteří nás v tomto roce bohužel opustili.
Snad se nám daří udržovat tradici tohoto spolku v Sudoměřicích, ale samozřejmě je vždycky co zlepšovat. Závěrem bych Vám chtěl popřát klidné a pohodové Vánoce a do nového roku hlavně zdraví.