Článek z Obecního zpravodaje 2018 I.

Zveřejněno: úterý 3. duben 2018 Napsal Miroslav Dajč Vytisknout E-mail

Jaro se nezadržitelně blíží a každý z nás už asi čeká, až vykoukne jarní slunce a příroda se konečně začne probouzet po dlouhé zimě. Pak zahrady, sady a vinice zase ožijí a všem zahrádkářům, sadařům a vinohradníkům začne náročné, ale krásné období.

Před tím mi ale dovolte se krátce ohlédnout do minulosti a připomenout si některé nedávné události.

Tak jako každý rok zahrádkáři uspořádali v pátek 10.11.2017  pro své členy a hosty Svatomartinské otvírání mladých vín. V zahrádkářském areálu se sešli členové Základní organizace ČZS, hosté z řad zastupitelstva a pozvání přijali i členové družebních organizací ze Strážnice, Petrova a Skalice. Úvodní slovo pronesli starosta obce pan Stanislav Tomšej a předseda spolku pan Robert Šrédl. Krátce pohovořil i otec Jacek a ujal se tradičního svěcení mladých vín.

Poté se podávala Svatomartinská husa. Oficiální část byla tímto ukončena a došlo na otevírání mladých vín. Pak se vzájemně koštovalo a chutnalo, srovnávalo a diskutovalo do pozdních nočních hodin.

 

Dne 11.2.2018 proběhla v Sudoměřicích Výroční schůze ČZS. Členové spolku se sešli v areálu "Starý potok", aby zhodnotili činnost v roce 2017 a naplánovali další činnost v roce 2018.  Předseda spolku pan Robert Šrédl zahájil schůzi a na úvod přivítal všechny zúčastněné a hosty. Dále za kontrolní výbor přednesl zprávu pan Petr Brožek a o finančním stavu spolku informovala paní Pavla Kolibová. Informace o činnostech družebních organizací přednesli hosté z družebních spolků. Po projednání všech bodů schůze se podával pozdní oběd, po kterém byla ukončena oficiální část schůze.

Na konci února naplánovali zahrádkáři ze Sudoměřic pro své členy návštěvu rodinného vinařství Víno Hruška. V sobotu 24.2.2018 v odpoledních hodinách se sešli všichni účastníci na křižovatce u statku, odkud byl zajištěn odvoz. Po příjezdu do Blatničky naše členy již vítal pan Hruška ml.. Na začátku prohlídky pan Hruška ml. všem sdělil základní informace o vinařství a zavedl všechny do výrobní haly. Hala plná technologie a velkých tanků na vína nikoho nenechala na pochybách, že vinařství nebude s produkcí cca 800 tis. litrů ročně nijak malé.                Prohlídka pokračovala dále přes technologické prostory, kde byla k vidění plnící linka, filtrace a další technologie, které malovinař nevidí tak často. Další kroky prohlídky vedly do sklepů, kterým vévodily nekonečné řady nerezových nádob a obrovských sudů. Ve sklepě byla připravena pro všechny zúčastněné řízená degustace vína. Přibližně 15 vzorků vín, od lehčích bílých vín až po červená barikovaná vína, bylo na vysoké úrovni. Prohlídka sklepů byla poslední částí prohlídky vinařství. Ze sklepa mířily kroky našich členů již do vyhřátého sklepa s krbem, kde bylo připraveno posezení s občerstvením. Zájezdu se zúčastnilo přibližně 20 členů. Chtěli bychom poděkovat obci Sudoměřice a firmě Milan Horáček za zajištění dopravy.

 

Tyto události jsou již za námi, ale spoustu dalších nás čeká i v roce 2018. V květnu bude spolek zahrádkářů pořádat tradiční Místní výstavu vín, na kterou by Vás chtěli pořadatelé srdečně pozvat.  Pro letošní rok jsou pro návštěvníky připraveny některé drobné změny, které by měly přispět ke spokojenosti všech milovníků vína.

Všichni vinaři mají možnost získat vstupné zdarma. Dostačuje pouze, pokud přispějí na místní výstavu minimálně 4 vzorky vína. Současně každý kdo přispěje minimálně tímto počtem vzorků vín, může získat cenu „Nejlepší kolekce vín“. Tato cena se bude udělovat vinaři, který dodá na výstavu nejlepší vína.

Přijďte v sobotu 19.5.2018 ve 13:00 do Zahrádkářského areálu se pobavit a ochutnat nejlepší vína nejen z naší obce. Jste srdečně zváni.

Zobrazení: 653