Článek z Obecního zpravodaje 2019 I.

Zveřejněno: úterý 13. srpen 2019 Napsal Miroslav Dajč Vytisknout E-mail

Chtěl bych Vás v těchto letních měsících oslovit a seznámit Vás s činností Základní organizace ČZS v Sudoměřicích. I když teploměr ukazuje již letní teploty, přenesme se o několik měsíců zpět. V měsíci únoru zahrádkáři pořádají pravidelně výroční schůze, na kterých hodnotí svou činnost za minulý rok a současně plánují činnost na další období. Výroční schůze probíhají v tomto období i v družebních organizacích ze Skalice, Petrova a Strážnice. Těchto schůzí se navzájem pravidelně účastní i hosté z družební organizací. Mimo hostů z družební organizací jsme letos na naší výroční schůzi, která se konala dne 10.2.2019, přivítali i nového starostu obce pana Františka Mikésku. Doufám, že se mu mezi námi líbilo. Ale nebudu Vás zdržovat schůzováním, pojďme raději hned do vinice. V sobotu 16.2.2019 dopoledne uspořádali zahrádkáři školení s názvem „Zimní řez révy vinné“. Jak již název napovídá, školení bylo zaměřeno na zimní řez a probíhalo přímo v sudoměřickém vinohradě pana Petra Kláska, který školení i vedl. Ukázal všem zúčastněným jak stříhat vinohrad, poradil, čeho se vyvarovat a odpovídal i na dotazy. Za to mu patří velké díky. Asi po 2 hodinách za krásného slunného dopoledne se všichni rozcházeli buď přímo do svých vinohradů nebo k sobotnímu obědu.

V březnu pak naše organizace uspořádala pro své členy zájezd do Vinařství Dufek. Na sobotu 2.3.2019 odpoledne odjížděl od místního statku autobus, který účastníky zavezl až do vinařství ve Svatobořicích-Mistříně. Po chvíli čekání ve sklepě se nás ujal pan Dufek starší. Po krátké zastávce mezi láhvemi vína, kde nám představil své vinařství, nás již zavedl do haly technologie. Tady nám vyprávěl o vínech, které nám dával ochutnávat přímo z nerezových tanků. Po krátké ochutnávce prohlídka pokračovala do další části vinařství. Mezi obrovskými sudy vína byla připravena řízená degustace. Kvalitu připravených vín naznačovaly medaile z mezinárodních výstav. A bylo tomu tak, vína byla opravdu výborná. Pan Dufek vyprávěl a všichni jej se zaujetím poslouchali. Na závěr bylo připraveno občerstvení, které každému přišlo vhod. Všichni si zájezd velmi chválili, tak snad se líbil.

Začátkem dubna pak pořádala naše organizace tradiční Místní výstavu vín. V tomto roce byl termín výstavy přesunut z druhé poloviny května na 6.4.2019. A vyplatilo se. Návštěvnost byla letos velmi dobrá. V letošním roce se nám podařilo shromáždit k ochutnání 423 vzorků vín, z toho 253 bílých, 34 rosé a 136 červených. Vína pocházela nejen od místních vinařů, ale také z mikroregionu Strážnicka, sousedního královského města Skalica a dalších okolních obcí. Jsme rádi, že se nám postupně daří získávat větší počet vzorků vín na naši výstavu a za to bychom chtěli poděkovat všem vinařům, kteří nás v tomto podpořili. Přálo nám i počasí, bylo krásně a návštěvníci seděli venku na lavičkách u pohárku dobrého vína a bavili se. Ve sklepě hrála CM Strážničan a u skleničky vína se zpívalo do večerních hodin.

Zahrádkáři jsou i v tomto letním čase velmi aktivní. V těchto dnech se účastní na pořádání Oslavy 80. let zahájení provozu na Výklopníku, kde budou mít malý košt sudoměřických vín. Velkou akcí, která nás čeká v létě je „Den vinařů – vína od Strážnice po Skalicu“, která se bude konat 3.8.2019. Tento rok bude tradiční Den vinařů v Petrově pořádán ve spolupráci s družebními organizacemi ČZS, mezi kterými jsou i zahrádkáři ze Sudoměřic. A změn bude více, návštěvníky bude vozit VínoBus (zastávka bude i v Sudoměřicích), budou nově otevřeny sklepy (víchy) mezi kterými bude i vícha vinařů ze Sudoměřic. Tímto jste všichni srdečně zváni. Pokud jsem vzpomenul nejbližší velkou akci, nemohu zapomenout na to, co nás čeká příští rok. V příštím roce má Základní organizace ČSZ v Sudoměřicích kulaté výročí. Bude tomu již 60 let od založení naší organizace a současně bude v Sudoměřicích i velká Družební výstava vín. To bude pro náš spolek velká událost a už nyní plánujeme, jak to s Vámi v příštím roce náležitě oslavíme. Náš spolek se ale snaží i pravidelně zapojovat do kulturního dění v naší obci, jak pořádáním svých pravidelných akcí pro veřejnost či pro členy, tak spolupořádáním akcí buď s jiným spolky nebo přímo spolupracuje s Obecním úřadem. Ale to již každý návštěvník těchto kulturních akcí asi ví… Závěrem bych Vám popřál krásnou letní pohodu a velkou úrodu ve Vašich zahrádkách.

Zobrazení: 986