Článek z Obecního zpravodaje 2017 III.

Zveřejněno: čtvrtek 12. říjen 2017 Napsal Miroslav Dajč Vytisknout E-mail

Horké letní měsíce jsou za námi a pomalu přichází čas, který je pro všechny zahrádkáře, vinaře a jiné pěstitele odměnou za celoroční práci. Je to krásný čas sklizně a vinobraní. Ale předtím mi dovolte, abych Vás mohl seznámit s činností místního spolku ČZS. Vraťme se na začátek léta a připomeňme si Sportovní den pro rodinu, který pořádal Sportovní klub Sudoměřice dne 17.6.2017. Akci pro malé i velké se zúčastnil také ČZS, který připravil pro děti zábavné disciplíny se zahrádkářskou (vinařskou) tématikou. I přes větrné počasí se akce zúčastnilo velké množství dětí i dospělých, kteří vydrželi až do večerní diskotéky. Chtěl bych touto cestou poděkovat pořadatelům za velmi dobrou organizaci akce.

foto

V letních měsících si většina z nás udělá čas na odpočinek a ráda se sejde s přáteli. Jedno takové letní setkání pořádala dne 5.8.2017 družební organizace ČZS v Petrově pod názvem „Den vinařů“. V místním areálu Petrovských Plží vinaři otevřeli své sklepy, kde nabízeli ochutnávky vín a dechová hudba hrála k poslechu i tanci do pozdních nočních hodin. Setkání členů družebních organizací z Petrova, Sudoměřic, Skalice a Strážnice za teplého letního večera bylo velmi příjemné.

foto

Srpnové slunce začalo pomalu zabarvovat hrozny a dle staré tradice se ve Strážnici 19.8.2017 zarážela hora. Družební organizace ČZS ve Strážnici připravila tuto slavnost mezi vinohrady na Hotařské búdě pod kopcem Žerotín. Tradice zarážení hory sahá mnoho století do historie a dle Hotařského práva od „zarazení hory“ nesmí nikdo až do vinobraní vstoupit do vinohradů.

foto

foto

Tato tradiční slavnost je velmi oblíbená a známá. Letos se zúčastnil velký počet návštěvníků, mezi nimiž nechyběl ani premiér České republiky pan Bohuslav Sobotka. Premiér ochutnal vína z traťového koštu, krátce pohovořil s návštěvníky a ochotně se nechal i fotografovat. Před odpoledními přeháňkami se návštěvníci schovali pod připravené stany a přes nepřízeň počasí zůstali i na večerní zábavu s cimbálovou muzikou a dechovou hudbou.

Hrozny na Sudoměřických tratích začaly také dozrávat a proto je nutné si úrodu hlídat. Zahrádkáři ze Sudoměřic tak jako každý rok zveřejnili Plán hlídání vinohradů. Je sice smutné, že musíme své vinice hlídat, ale v dnešní době se najdou nenechavci, kteří kradou úrodu v našich vinicích. Obecně dobrá moravská vína jsou čím dál víc v oblibě a zájem o ně roste. Vinařské akce navštěvuje mnoho turistů a známých osobností. Ne jinak tomu bylo na Strážnickém vinobraní 9.9.2017. Náměstí praskalo ve švech pod náporem milovníků vína a burčáků, které se ochutnávali v místních Víchách. Jednu takovou navštívil i známý rybář Jakub Vágner. Víno je prostě fenomén.

foto

Chvíle strávené v našich zahrádkách, sadech a vinicích jsou pro každého asi balzám na duši. Doba se ale rychle mění a my s ní musíme držet krok. Proto si naše místní organizace ČZS založila webové stránky. Na webové adrese www.zahradkarisudomerice.cz najdete mnoho dalších informací, fotografií a článků o historii i dnešku našeho spolku.

Na závěr bych Vám chtěl poděkovat za Váš čas a popřát Vám krásný podzim a bohatou úrodu.

Zobrazení: 1158